Літо 2009 року. Я з друзями батьків відпочиваємо на турбазі «Більшовик». Пригадую дерев'яні будинки, де від спеки неможливо заснути; дітей, що стрибають на батуті; гучні дискотеки щоночі; персики з вином у темній бесідці. А ще море.
Для закінчення другого курсу вишу — це можливість зішкребти з тіла згадку про сесію. Море заспокоює, а запах солі перебиває стійкий аромат кремів від засмаги, що в'їлися в розпечені тіла.
Я на пляжі. Під рукою журнал Men's Health. Я ще не здогадуюся, що слова, які там написані попадуть в нерв і змінять мій код. Стаття називається «Недешевый понт» і розповідає про заплив на відкритій воді в Туреччині. А якщо точніше, то із Європи в Азію через протоку Дарданелли. Автор розповідає про свій досвід участі в 5-ти кілометровому запливі між містечками Аджеабат та Чанакалле.
Я не розумію ситуацію. Контекст не вкладається в моїй голові. Я уявляю 5 км суші, але коли ти ніколи не мав досвіду плавання, то 5 км води стають неосяжними, фентезійними, видуманими.
Та історія мене зачепила. Відправила в інший, досі невідомий світ. І хоча літо з персиками пройшло, пам'ять про той день залишилася.
У 2013 журнал знову торкнувся моїх рук. Він, як і я, був терплячим. Мені вдалося пробігти декілька марафонів та зібрати поряд таке спортивне оточення, яке розширило світогляд та сказало: «Є ще багато чого. Простягни долонь і візьми». І ось Men's Health, а в ньому моя мрія про Дарданелли. Це не зрозумілий для мене біг, це виклик.
Якщо вдасться підготуватися, пропливти і не загинути по прикладу Леандра, який щоночі плавав через протоку до своєї коханої Геро (до речі, прочитайте легенду), то ця історія повністю заполонила мене.
Це було фантастичне відчуття. Одна стаття в глянці розкрила переді мною авантюризм та жагу до пригод. Я став героєм власного роману, який ще не написав, але пролог сформував. Мене пробило током. Це був мій кінець і початок. Я змінився.
Далі швидко по прикладу боліда МакЛарен. Реєстрація на заплив. Березень та запис в басейн. Жодного тренера. Перший кілометр на четвертому занятті. Літо. Плавання на відкритій воді. Чомусь печуть очі. Розумію, що треба окуляри... Поїдаю гори фініків та подвійні порції макаронів на обід. Плаваю щодня від двох до трьох кілометрів. Коли виходжу з води, то як мінімум схожий на Деніела Крейга із «Казино Рояль», правда водорості на вухах із озера Сонячне так не думають. Відпочиваючі з пивом тим паче. Фінальна пряма і ось я в автобусі з австралійцями та європейцями дорогою в Еджеабат.
Перше, що мене вражає — це ширина протоки. Не вистачає розмаху рух, щоб її охопити. Ми повземо по ній паромом до готелю в Чанакалле, а під нами блакитна вода та сто тисяч загиблих в Дарданельській операції під час Першої світової війни. Складати компанію тим хлопцям не хочеться, тож розглядаю все навкруги.